تاریخچه گرافیک : شروع نشانه های گرافیک و بررسی هنر غارنشینی و عصر حجر

گرافیک چیست؟ شروع از هنر غارنشینی

گرافیک شامل هر شکل از بیان هنری میشود از نقاشی گرفته تا طراحی وبسایت و طراحی داخلی و خارجی بنا ، همگی جزو تعریف گرافیک به حساب می‌آیند . هنر گرافیک ریشه هایی عمیق در گذشته دارد . شروع این هنر ، پیش از تاریخ ، با تصاویری است که بر تکه های استخوان و دیوار غار ها کنده کاری شده اند . نخستین تلاش ها برای برقراری ارتباط با این نوع تصاویر انجام شده است .

 

دوران عصر سنگی

این دوران که از سه بخش پالئولیتیک و مزولیتیک و نئولیتیک تشکیل شده از میلیون ها سال پیش شروع و تا ۸ هزار سال قبل از میلاد ادامه داشته است.

یک موشن گرافیک ببینید از توضیحی در مورد این دوران و سبک زندگی و نحوه ازتباط برقرار کردن.

 

در دوران پالئولیتیک نخستین تصاویر گرافیکی شگل گرفته اند و خطوطی بودند که بر استخوان ، سنگ یا عاج حک شده اند. بعد هم نقاشی های بر دیوار غار ها در نقاط مختلف جهان هستند. معنای این خطوط همچنان مشخص نشده است.

در شروع انیمیشن کرود ها (غارنشینان) از یکی از نقوش معروف دیواره غار ها استفاده شده است. این ویدئوی کوتاه از انیمیشن را هم اکنون در نگاره ببینید.

 

در این دوران انسان ها در یک جا مستقر نبودند و دائم به دنبال شکار به مکان های مختلف نقل مکان میکردند ، این احتمال هم وجود داره که این نقاشی ها استراتژی حمله ی فردا صبح به شکار باشند :))

 

۱۵ نقاشی شگفت انگیز به جای مانده بر دیواره غارها

و اما نمایشی ترین نمونه از تصاویر نخستین را میتوان بر دیواره و سقف غارهای لاسکو و غار شووه در جنوب فرانسه و آلتامیرا در شمال اسپانیا یافت.

ویدئویی از معروف ترین غار های با دیواره های نقاشی شده را برایتان آماده کردیم. هم اکنون در نگاره تماشا کنید.

 

در دوران عصر یخبندان انسان ها در غار ها زندگی میکردند و شکار آنها ماموت ، شیر و گوزن بوده است . در انیمیشن عصر یخبندان نیز اشاره ای به نقاشی های غارنشینی شده است ، این ویدئو را تماشا کنید.

 

و اما هنر غارنشینی

ویدئویی کوتاه ببینید از شبکه نشنال جئوگرافی در رابطه با تاریخچه نقاشی غار ها و آماری که نشان دهنده کشف بیش از ۴۰۰ غار میباشد و نقاشی هایی که در مکان عمیقی بر روی دیواره ها کشیده شده است.

دوره میانه سنگی : مزولیتیک

پایان عصر یخبندان و خروج انسان از غار ها در این دوره اتفاق افتاد. از این دوره آثار هنری قابل توجهی به جای نمانده .

در ضمن در این دوره بود که انسان آتش را کشف کرد .

 

دوران نوسنگی : نئولیتیک

در این دوره انسان ها دیگر تابع مهاجرت گروهی نبودند و از غار ها نیز خارج شده و در مناطق و مزارع ساکن بودند و به شیوه جدید زندگی روی آوردند. با رشد فرهنگ و گسترش داد و ستد ، نیاز به ثبت افزایش یافت و نخستین شکل ابتدایی زبان در بین النهرین (عراق کنونی) شکل گرفت.

از نخستین مناطقی که فرهنگ و هنر نوسنگی در آن دیده شد ( اریحا در فلسطین ) و ( چتل هویوک در ترکیه ) میباشند .

پاسخی بگذارید